Tak v první řadě, NEBOJTE SE TOHO:-)! Dostal jsem několik nabídek od firem zabývajících se stavbou saun a všechny nabídky se v mém případě pohybovali mezi 130 – 140 tisíci korunami a hned jsem si řekl „za co?“. Tak jsem začal hledat potřebné informace ke stavbě, jak jinak než na internetu. Zdrojů informací a množství informací ke stavbě je na internetu hodně, ale časem taky zjistíte, že minimálně 2/3 informací jsou typu „copy & paste“. Pokusím se Vám předat zkušenosti vlastní, ověřené a v některých případech dneska vím, že bych věci udělal jinak a možná líp, tak se o nich zmíním 🙂 .
Plánek, nosná konstrukce, otvory, dveře, kabely.
Půdorys místnosti určené pro saunu byl cca (š)1650 x (d)2200 mm, prostě klasická nudle, nic moc, čtverec by byl lepší. Nejdřív jsem si nakreslil půdorys budoucí sauny a promyslel jsem, jak a z čeho postavím budoucí nosnou konstrukcí sauny. Jako nejvhodnější mi vyšli smrkové hranoly 45 x 75 mm, které jsem si nechal nařezat na délku 2100 mm a ze kterých jsem sestavil nosný rám sauny.
Z důvodů nerovnosti stěn, byla vnitřní „klec“ ze smrkových hranolů v mém případě nutností. Kdyby byly stěny a podlaha rovné, tak bych hranoly přichytil rovnou na zdi a ušetřil bych minimálně na spojovacím materiálu.
Do míst kam budete přišroubovávat např. lavice či kamna, musíte mezi sloupky přišroubovat pár hranolů, nebo silnějších desek abyste do nich zmíněná zařízení sauny pevně přišroubovali až bude sauna hotová, protože palubky to určitě neunesou. Dveře jsem si objednal u jednoho z dodavatelů (viz seznam níže). Protože dveře byly smontované, tak je nutné odmontovat sklo a dřevěný rám dveří (zárubeň) přišroubujte do míst, kde ty dveře chcete mít dle vašeho nákresu. Až budete saunové dveře objednávat, tak se informujte taky na tloušťku rámu dveří. Měl jsem možnost vidět stejný typ dveří od různých dodavatelů a tloušťka rámu byla snad pokaždé jiná. Já jsem si vybral takové, aby byla tloušťka rámu stejná jako hranol nosní konstrukce sauny.
Kvůli bezpečnosti se musí dveře vždy otevírat směrem ven ze sauny a nesmí mít zámek s klikou. Pokud by se někomu v sauně udělalo nevolno, musí se ze sauny dostat lehkým zatlačením na dveře
Dále je potřeba probourat nasávací otvor pod kamny pro přívod vzduchu.V mém případě to byl otvor o velikosti cca (š)120 x (v)50 mm, který ústí do vedlejší místnosti (prádelna). Otvory v sauně jsou potřeba min. 2 a to jeden pro nasávání čerstvého vzduchu pod saunovými kamny a druhý odvětrávací, který by měl být větší a měl by se nacházet v horní části vzdálenějšího rohu sauny. Na webový diskusích se řeší ještě jeden otvor, který by se měl nacházet za lavicemi někde uprostřed, ale po konzultacích s několika dodavateli saun mi bylo řečeno, že pokud mi to konstrukce neumožňuje, tak ho dělat nemusím. V každé sauně by se měl vzduch vyměnit cca. 6x během hodiny a 2 otvory k tomu stačí. Nakonec natáhněte napájecí kabel pro kamna a osvětlení v sauně, který musí být typu SiHF, odolný vůči vysokým teplotám. Pro saunové kamna jsem použil SiHF 5×1,5 a pro světlo SiHF 3×0,75.
Hotovo: nosná konstrukce sauny včetně zesílených nosníků pro uchycení kamen a lavic, vybouraný nasávací otvor pod kamny pro přívod vzduchu, přišroubovaný rám dveří k nosné konstrukci a natažené napájecí kabely pro kamna a světlo p
Izolace sauny, palubky.
Co jsem určitě nepodcenil je izolace sauny. Vhodných izolačních materiálů je dnes k dostání spousta, osobně jsem použil izolační vatu, která mi zbila ze zateplení střechy. Co určitě nepoužívejte je polystyren, který poměrně vysoké teploty nevydrží. Mezi hranoly nosní konstrukce sauny jsem nařezal a vložil vhodné velikosti izolační vaty. S izolační vatou se pracuje rychle, je vcelku tvárná, nebortí se, ale určitě používejte rukavice. Jakmile jsem stěny zaizoloval, začal jsem je překrývat hliníkovou fólií. Fólii mi všichni doporučovali tlustší, min. 50 mikronů a tu jsem taky použil. Buď ji můžete zakoupit u dodavatelů saunových doplňků, nebo u firem prodávajících hliníkové profily (levnější). Pokud byste měli nutkání použít klasický alobal, tak to bych nedělal, protože je cca. 5x tenčí a myslím, že by se při práci hodně trhal. Existují taky různé parozábrany s hliníkovou vrstvou, ale ty jsou nevhodné a nepoužívejte je. Jednotlivé pásy hliníkové fólie musíte překrýt s dostatečným přesahem (min 10 cm) a místa kde se jednotlivé pásy fólie překrývají, přelepíte hliníkovou lepící páskou, které jsem spotřeboval cca. 80m. Hliníkovou fólii musíte pokládat lesklou stranou dovnitř sauny.
Izolace a olepování šlo k mému údivu celkem rychle a začal jsem přitloukat palubky. K palubkám mám pár rad a ta základní je – nekupujte palubky v hobby marketu:-) Výběr z typů dřevin je široký a každý si určitě přijde na své. Já jsem zvolil klasiku, smrkové dřevo, ale není smrk jako smrk. Po sečtení potřebných m2 palubek na saunu jsem přemýšlel, jestli koupit ty „české“, nebo ty „finské“ ze severského smrku. Po návštěvě a prohlídce „českých“ palubek v několika hobby marketech a u specializovaných prodejců řeziva jsem došel k závěru, že nebudu riskovat a raději koupím ty dražší „finské“ s tloušťkou 14mm. Z celkového množství 14 balíků palubek jsem použil všechny, tzn. že ani v jednom balíku nebyla vyloženě kazová palubka (vypadlý, nebo uvolněný suk, prasklina, porušené pero/drážka…). Práce se dřevem člověka baví a byla to radost. Palubky můžete v sauně montovat buď svisle, nebo vodorovně. Já jsem zvolil vodorovnou montáž a to ze dvou důvodů – 1) sauna má půdorys „nudle“ a svisle namontované palubky ji opticky rozšiřují a za 2) délka sauny je cca. 2m a palubky jsem sehnal v délce 2,4m za dobrou cenu, takže min. odpad. U vodorovné montáži palubek pouze dejte pozor, abyste palubky montovali perem nahoru, protože by vám mohla do drážky zatékat případná voda. Palubky jsem nejdřív montoval na boční stěny, potom na zadní stěnu a nakonec strop. Na překrytí rohů jsem použil buď laťky, které jsem si nařezal pilou z palubek, nebo jsem jsem koupil par smrkových rohových profilů v hobby marketu. Nezapomeňte ještě vytáhnout otvorem v palubce přívodní kabely pro kamna a světlo a máte skoro hotovo.
Hotovo: montáž palubek, vytažení přívodních kabelů skrz palubky pro kamna a světlo, vyříznutí odvětrávajícího a nasávacího otvoru savny včetně instalace mřížek p
Výběr a připojení kamen, světlo, rošt, lavice
Kamna jsem zvolil elektrická od výrobce Harvia, model Vega BC60 bez regulace na kamnech (časovač a termostat), protože je řídím inteligentním systémem, který mám v domě instalovaný a ještě se o něm krátce zmíním. Kamna pak existují také na dřevo, ale podle mě se hodí spíš do venkovních saun. Co se týče výkonu kamen, tak jsem se dočetl a bylo mi také doporučeno 1kW výkonu kamen x 1m3 objemu sauny s tím, že pokud byste měli např. v plánu přední stěnu sauny celoskleněnou, tak objem sauny raději přepočítat koeficientem 1,2-1,5kW x 1m3. Podívejte se na tabulku, ze které vám bude vše jasné:
Připojení kamen na elektrický rozvod raději přenechte odborníkům. Kamna by se neměla připojovat na proudový chránič a podobná výjimka platí pro např. pro elektrický bojler. Jelikož se jedná o minimální požadavek dle normy, tak jsem kamna stejně připojil na proudový chránič a nic se nestalo, max. zajdu nahodit pojistky 😉 . Proudový chránič mi za celou dobu nevypnul ani jednou.
Do míst kam jste si naplánovali montáž kamen, nejdřív přimontujete držák kamen. Kamna připojte k přívodnímu napájecímu kabelu, pověste na držák a zajistěte šroubem. Kamna by měla být instalována nad nasávacím otvorem, min. 80mm nad zemí a strop nad kamny by měl být min. ve výšce 1100mm, ale to při výšce stropu 1900-2000mm spolehlivě splníte. Kolem kamen musíte vyrobit ochrannou ohrádku abyste se nepopálili a tu jsem vyrobil z řeziva, které mi zbylo při výrobě roštů a lavic (smrkové a abachi dřevo). Do kamen pak můžete naskládat topné kameny, které před vložením očistěte od prachu a neukládejte je natěsno aby mezi nimi mohl proudit horký vzduch a taky není dle návodu vhodné navršit vysokou hromadu (viz obrázek).
Saunová kamna můžete regulovat buď vestavěným termostatem a časovačem přímo v kamnech, nebo externí regulací, kterou umístíte na vnější stěnu sauny. Jak jsem již psal, saunu mám napojenou na systém od firmy Loxone, kterým řídím celý dům, takže jsem kamna v mém případě napojil na tento systém. Výhodou systému Loxone je jeho modularita a i když tímto systémem svůj dům neřídíte, tak saunu můžete. Potřebujete pouze jejich miniserver, který instalujete do rozvodné skříně, teplotní čidlo (volitelně čidlo vlhkosti), magnetický kontakt na dveře. Velkou výhodou může být pro někoho zapnutí /vypnutí sauny jakýmkoliv mobilním telefonem, nebo PC odkudkoliv přes internet. U sebe jsem systém nastavil takto: saunu běžně zapínám přes mobil/ iPad; když je sauna vytopená na požadovanou teplotu, rozbliká se hlavní světlo v kuchyni a obývacím pokoji; když vstoupím do sauny, vstup zaznamená řídicí miniserver Loxone a začne odměřovat 15 minutový interval saunování; po uplynutí 15 minut se změní barva světelné scény v sauně a vím, že mám jít do odpočívárny. Světelné scény jsou perfektní pro relax a v kombinaci s RGB LED pásky, nebo žárovky si můžete nastavit jakoukoliv barvu, intervaly blikání, stmívání, hudební doprovod, cokoli, prostě super. Magnetický kontakt na dveřích také využívám jako bezpečnostní prvek, tzn. že saunu není možné zapnout na dálku v případě otevřených saunových dveří. Pokud se Vám toto řízení od Loxone líbí, bližší informace najdete na jejích webových stránkách uvedených níže v tabulce „Užitečné zdroje informací“.
Osvětlení v sauně můžete vyřešit několika způsoby a to klasickým světlem, kterého kryt by měl mít krytí minimálně IP44, nebo LED osvětlením. Já jsem instaloval klasické saunové světlo do kterého jsem instaloval RGB LED žárovku. V případě, že byste chtěli instalovat LED pásek, tak musíte koupit takový, aby byl vhodný do vysokých teplot (většinou je pásek zalitý v silikonu) Světlo můžete umístit kamkoliv a záleží jenom na vašich preferencích. Dalším potřebným doplňkem do sauny je saunový rošt. Jelikož na podlaze sauny nejsou až tak vysoké teploty, zvolil jsem latě z klasického „českého“ smrku 20x60mm. Podlaha sauny by neměla být pokryta roštem z jednoho kusu, protože takový rošt by byl zbytečně těžký a špatně by se vám vyklízel při úklidu sauny. Pod kamna rošt nepatří, tak na to při návrhu roštu myslete. Rošt v sauně v zásadě být nemusí, ale je lepší chodit naboso po teplém dřevu, než po studené dlažbě 😉 .
Lavice i rošty musíte sešroubovat tak, abyste horní latě přišroubovali zespodu, jinak byste se mohli o šrouby nepříjemně popálit
Minimální šíře lavic je 50cm, ale pokud vám to prostor dovolí, doporučuji raději 60cm. Mezery mezi jednotlivými latěmi nechte cca. 1 – 1,5 cm. Lavice jsem sestavil ze dvou typů dřeva a to z hranolů „český“ smrk a na horní latě jsem použil dřevo abachi (africká vrba) a to z toho důvodu, že abachi má menší tepelnou vodivost, nemá žádné suky, je velmi příjemné na dotek a dobře se čistí/ udržuje. Hranoly měli rozměr 30x70mm a latě 22x80mm. Horní lavici mám položenou na dřevěných hranolech (zbytek hranolů z nosné konstrukce sauny), které jsem napevno přišrouboval ke stěnám sauny. Spodní lavice má stejný rám, jako horní, ale vyrobil jsem ji s nohami, což mi umožňuje si ji velice jednoduše vytáhnout do prostoru sauny jak potřebuji.
Lavice a rošty byste měli vymyslet a sestavit tak, aby je bylo možné ze sauny vyndat a saunu jste mohli alespoň jednou ročně vyčistit, vydesinfikovat. Při této příležitosti se doporučuje ošetřit horní latě lavic parafínovým olejem
Tak a už jenom stačí přimontovat skleněnou výplň ke dveřním pantům a můžete saunu spustit. Nejdříve saunu vytopte na nižší teplotu cca. 50°C, nechte ji běžet po dobu min. 1 hodiny a občas se podívejte, jestli nedochází k vytékání smoly ze dřeva. Takové místo pouze otřete suchým hadrem a nemělo by se to opakovat. Následující dny můžete saunu spustit s vyšší teplotou 70-90°C a pokud se neprojeví žádné závady, tak můžete začít saunu pravidelně využívat ke své radosti 🙂
Ještě několik poznámek na závěr:
- stěny místnosti ve které chcete saunu postavit musí byt suché, omítnuté, ideálně rovné a na podlaze dlažba
- palubky kupte pokud možno v kvalitě „A“ a u osvědčeného dodavatele saunového příslušenství, čímž si můžete ušetřit dost problémů
- veškeré dřevo ke stavbě sauny ponechte v místě instalace sauny minimálně 10 dní aby si zvyklo na vlhkost prostředí
- palubky, lavice, rošty, prostě veškeré dřevo uvnitř sauny ničím nenatírejte
- boční hranoly nosní konstrukce sauny můžete přichytit ke stěnám místnosti natloukacími hmoždinkami (hříbkový lem, tuším jsou od fy. Mungo)
- nepoužívejte hliníkovou parozábranu a hliníkovou pásku s výztuhou z umělých vláken
- dveře kupte celoskleněné, jsou nejlevnější a montují se jednoduše, pouze myslete na to, že jsou z kaleného skla a vyvarujte se nárazům na hranu skla, protože se rozsype
- kamna kupte s mírně předimenzovaným výkonem na objem sauny, ušetříte náklady za energie
- saunu byste měli vytopit na teplotu 80-90°C do cca. 60 minut
- při prvotním spouštění sauny, můžete cítit nepříjemný zápach z kamen, ale to jenom dočasně, než se spirály a kameny vypálí
- vzhledem vysokým rozdílů teplot se topné kameny drolí, takže je jednou ročně z kamen vyndejte, kamna vysajte od zbytků kamenů a znovu je do kamen naskládejte
Náklady na saunu (Listopad 2013):
Izolační vata | cca 20 m2 | 0.0 |
Kamna Vega BC60E | 8kW bez regulace | 6,885.0 |
Dveře Abloy A719 | 690x1836mm | 6,587.0 |
Hranoly | 45x75mm | 2,600.0 |
Spojovací materiál | šrouby, hřebíky, uhelníky,… | 800.0 |
Alu páska | 100m | 300.0 |
Silikonový kabel 10m | SiHF 5×1,5 | 900.0 |
Palubky | SS | 7,800.0 |
Lavice, rošty | smrk, abachi | 4,000.0 |
Světlo, teplotní čidlo | 1,500.0 | |
Ostatní drobný materiál | 1,000.0 | |
Celkem | 32,372.0 Kč |
Další zdroje informací najdete zde:
www.SaunaInfo.cz | Informace o saunách a saunování |
www.FinskaSauna.cz | Výhradní distributor značky Harvia, dodavatel doplňků a řeziva pro sauny. Narazíte na ně také na adrese www.saunova-kamna.cz. |
www.domacisauna.cz | Zde najdete cenné informace o saunových kamnech, vhodných typech dřeva, izolacích a všeho co se stavbě sauny hodí. |
www.loxone.cz | Informace o systému inteligentní domácnosti Loxone, konkrétně možnosti ovládání sauny |
www.dyinetwork.com | Stránky v angličtině, stavba vnitřní sauny |
www.youtube.com | Několik videí na YouTube |
www.a-pool.cz | Terminologie saun – výkladový slovník, dodavatel materiálu, diskuzní fórum |
www.wikipedia.org | Informace o saunách a saunování na Wikipedii |
Summary:
Blahos
03/01/2023 at 10 AM
Ahoj řeším jestli palubky přitlouct, přišroubovat, nebo vložit přes pera na palubky. Zajímá mě jak obložení obstálo ve zkoušce času?
Díky Blahoš
sorryman
15/03/2023 at 4 PM
Ahoj, jsou různé možnosti uchycení palubek. Vždy by se mělo jednat o skrytý spoj. Já jsem palubky přitloukl hřebíčky, tzn. do do drážky. Chce to grif, ale jde jen o to, aby si pak další palubku pérkem do té drážky vložil. Palubky jsem instaloval od podlahy ke stropu a tu horní pak můžeš přitlouct, nebo přišroubovat a spoj překryješ krycí lištou. Všechny palubky drží perfektně, sem hřebíčky nejsou vidět a hlavně se o ně nepopálíš:-)
Jirka
23/01/2022 at 1 PM
Ahoj,
i já děkuju za parádní článek ke stavbě sauny, motivuje mě to stejným směrem,. 🙂
Rád bych se zeptal, taky na jednu radu. Tatík v osmdesátkách postavil prostory na saunu, ale nikdy se to nerealizovalo. Až já jsem se letos rozhoupal. Ale v ohřívárně máme malé sklepní okénko. To budu muset zakrýt, ale zároveň zanechat nějaký otvor pro proudění vzduchu. Napadlo mě tam udělat izolační kryt-víko, ale tím bych zamezil proudění úplně, poradil bys mi prosím.
A ještě nevím kam dát bazéenek, sauna je stavěná jen se sprchou, nemám tam moc místa, ale to je spíš situační záležitost.
Díky za radu.
sorryman
21/02/2022 at 3 PM
Jirko, bohužel, Tvůj dotaz jsem úplně nepochopil. Můžeš nasdílet situační plánek/obrázek a lépe to popsat? Díky!
Leo
17/02/2021 at 9 AM
Dobrý den, mám dotaz k lavicím. Konstrukčně jste horní latě šrouboval předpokládám zespodu přes hranoly. Dotazy jsou 1) na jednu lať jste použil jeden vrut (střed) nebo jste dával dva na kraje? Ptám se z pohledu terasy. Je jasné, že ta vlhkost v sauně nebude zdaleka taková, ale i tak si nejsem jistý jestli nemůže dojít k defomraci. Z fotky lavice kde je rošt vidět to vypadá, že kotvíte jedním šroubem, ale raději se ptám
sorryman
13/04/2021 at 7 AM
jedním šroubem, jak píšete.
Daa
24/01/2021 at 3 AM
Zdravím, pěkný popis sauny a skvělé rady. Nicméně nechápu proč dle Vašeho názoru nepoužít parozábranu s vyšší gramáží a reflekcní vrstvou. Já vybral Guttafol DS 160F, která je na vysoké zatížení přímo určena. Steny omítnuté být také dle mého názoru nemusejí byt, skladba je dostatečná a pokud bude uzavrena, pak k tomu prakticky není důvod. Primarne se chci zeptat na izolaci minerální vatou, zdali Vám připadá po letech jakkoliv závadná a zdali jste ji vypekal od formaldehydového pojiva. Já mám nakoupenu údajně nezávadnou Isover Unirol Profi. Předpokládám, že pokud se uzavře páskou parozábrana a dřevem, tak nic nehrozí a nic není cítit. Ptám se také na zkusenosti po letech, kdy už se mohou objevit určite netěsnosti. Samozřejmě po letech pojivo je pryč, tady se mi jedna o vlákna. Máte zkusenost s LED páskem v epoxidu IP64 jako osvětlení? Mám obavy že zalití nevydrží,že bude se tavit, také díky diodovými svetelnym zdrojům, které nebudou chlazeny ba naopak. Zkoušel jste ozvučení reproduktory? Koupené mám levné autorepra za cca 500,- s pogumovanou membránou asi to bude také spotřebak 😀. Jinak jako finální povrch beru palubky z Olse, asi adekvátní trochu dražší Osice. To byly povrchy, které mě oslovili. Z českého smrku tece hodně mizy a má spoustu suků, ten Vas finský je na tom lépe? V rozpočtu Vám chybí položka AL fólie, kterou zmiňujeme. Samozřejmě oceňuji, že máte článek, který logicky sepsány bez reklam a preferencí dodavanych výrobku.
sorryman
13/04/2021 at 7 AM
Dobrý den, k odpovědím se dostávám jen sporadicky a omlouvám se za pozdější reakci. Vezmu to postupně: parozábrana – popravdě už si nevzpomínám, jestli před léty byl Guttafol k dostání. Řešil jsem to hliníkovou folii a drží doteď. Minerální vatu jsem použil „co dům dal“, po letech a poměrně intenzivním využíváním sauny se neprojevili žádné vady – zápach, deformace, netěsnosti, apod. LED pásek – v mém případě jsem pásek umístil cca. 15 cm nad podlahu pod lavici. Pásek IP64 jsem navíc vložil do lišty s difuzorem a svítí i po letech jak nový:-) U podlahy jsou nižší teploty a díky tomu, že je schovaný pod lavicí, tak navíc vyluzuje takové hezké stínové efekty, umocněné plynulou změnou barev. Palubky – olše je určitě parádní dřevo a myslím, že vám trochu závidím. Dnes bych už možná více se dřevem experimentoval, ale můj výběr odpovídal době stavby sauny, minima informací, ale také stavu financí, které jsem potřeboval taky na rekonstrukci domu.
Michal c
20/12/2020 at 7 PM
Tak tato „sauna story“ je fakt bomba. Jiz rok preslapuji, jestli koupit svatebnici, nebo se do toho pustit sam a stale jsem mel otazniky nad konceptem, abych nebyl na konec zklamany, ze jsem neco neopdchytil… Odpoveel jste mi na vsechny otazky, ktere jsem me. Vrele diky za Vasi prezentaci toho, cim jste prosel 🙂 MČ
Radek
13/12/2020 at 12 AM
Dobrý den, chci se zeptat, jestli nemá někdo stejný problém se saunovými kamny. Typ kamen je Seniotec 9 kw. Po spuštění jsou hlučné, zvuk podobný trafu. Nevim zda je problem v kostrukci nebo ve spirále (po stránce funkčí jsou v pořádku). Zatím jsem zkusil vyndat kameny a spustit naprázdno. Nic se nezměnilo.
sorryman
13/04/2021 at 7 AM
U Harvie jsem se s tím nesetkal. Osobně bych to tipoval na vadnou spirálu – předpokládám, že máte 3, každou na jedné fázi. Zkuste reklamovat, nebo poprosím někoho z návštěvníků webu a majitelů stejného typu a jeho zkušenost s uvedeným typem kamen.
Šákul
29/01/2022 at 9 PM
Určitě to bude nějaká závada. Já mám Seniotec 6 kW a vůbec o nich nevím… jen jak pomalu běží hodinky na ovládání…
Vilém
17/11/2020 at 10 PM
Zdravím vás, rád bych se zeptal, v posledních „bodech na závěr“ uvádíte v prvním bodu, že zeď by měla být omítnutá. Přemýšlel jsem nad tím, jelikož starou omítku ve venkovním domečku chci před stavbou sauny strhnout, proč je nutné ji znovu omítnout? Není lepší nechat stěny bez omítky, aby lépe dýchaly, když na ních bude kontaktní izolace?
Pevně doufám, že ještě odpovídáte na dotazy 😀 předem moc děkuji, VK.
sorryman
08/12/2020 at 4 PM
Dobrý den Viléme, na dotazy se snažím odpovídat. Zeď klidně nechte neomítnutou. Spíš jsem to myslel kvůli hygieně, stejně tak dlažbu na zemi, ale pokud to vyřešíte stěrkou, je to na Vás. Hezký den.
Radek
16/11/2020 at 11 AM
Dobrý den,
moc děkuji za výborný článek. Mám dotaz k upevnění palubek na kostru sauny.
Dočetl jsem se na jiném webu, že mezi palubkami a alu folií by měla být mezera nejméně 1 cm.
Snad z důvodu cirkulace vzduchu. V článku jsem se nedočetl jak jste to řešil. Mezera může být vymezena lištou o požadované šířce. Mohu poprosit o Váš názor. Děkuji.
sorryman
08/12/2020 at 4 PM
Radku, mezera se tam vytvoří sama. Osobně jsem to neřešil, jelikož se Vám stejně nepodaří Alu fólii perfektně vypnout. Každopádně u mě to funguje již několik let a nezaznamenal jsem s „mezerou“ problém. Hezký den.
Jarmila Gerbelová
03/05/2020 at 2 PM
Dobrý den, velice zajímavý článek. Je cítit, že věcem rozumíte a baví Vás tvořit. Přečetla jsem i část komentářů, ale začala jsem se „ztrácet“. Proto jsem se rozhodla zeptat se na přímo. Jsem ve fázi, kdy si připravuji návrh domu. Chci být připravena a mít stavební připravenost na všechny potřebné věci a tím i na saunu. Váš článek mi pomohl zvolit rozměr, ale …. Stavba bude dřevostavbou a v tom cítím problém. Saunu plánuji umístit do koupelny, do rohu, nasávací otvor bych umístila dolů, k rohu na delší stranu, kde budou i dveře, odvětrací na stěnu „za rohem“-nahoru, bude směřovat do sprchového kouta, ale velmi velkého, vyústění bude spíše v chodbičce před ním.Ale co s tím sádrokartonem? Nějaká izolace? Dvě stěny, které jdou do místnosti, mohu asi nechat vyzdít např. z ytongu, ale ty dvě, které tvoří součást domu neovlivním, nebo bych tím zkomplikovala mnohé. Poradíte? Moc děkuji …
sorryman
08/12/2020 at 5 PM
Dobrý den, snad ještě nebydlíte… i když Vám to z celého srdce přeju:-) Budu se muset polepšit a reagovat na dotazy rychleji, ale tento rok jsem si toho naložil víc.
Dřevostavba není žádný problém. Pokud si správně představuji rozložení u vás, tak bych to řešil následovně… Je se neztraťte:-) Nasávací a odvětrávací otvor – nasávací bych umístil pod kamna (kamna při provozu nasávají čerství/chladnější vzduch), takže kamna bych pověsil na jednu z příček a ne obvodovou zeď domu. Nejlépe na příčku, která nesousedí se sprchovým koutem. Větrací kastlík bych taky neumísťoval na příčku sousedící se sprchou, ale když bude nejhůř, tak by se nemělo nic stát (pouze nahoru). Pokud saunu dobře zaizolujete, tak obvodové stěny domu nemusíte řešit. Pokud chcete mít 100% jistotu, tak bych izolaci na stěnách více zesílil a místo bílého sádrokartonu bych použil zelený.
Petr
03/12/2019 at 6 PM
Dobry den, dekuji za super clanek. Akorat mam rozestavenou saunu a resim odvetravani, jak jste vyresil pruchod pro prisavani/vetrani stenou? Mate tam uvnitr pricky dreveny ram aby se vzduch nedostal k vate? Nevite jestli je mozne k otvoru pro odvetrani pouzit drevenou mrizku resp. sauna by mela mit permanentne otevrene oba otvory? Nedari se mi zjistit jak saunu vetrat. Saunu mam rozmeru 220x250cm, tak zvazuji otvor pod kamny 14x8cm a odvetravaci 15x10cm, myslite ze to je dostatecne?
Predem mockrat dekuji za Vasi odpoved. PetrbSimanek
sorryman
14/01/2020 at 11 AM
Zdravím Vás, NASAVANI cerstveho vzduchu pod kamny mam ve zdene pricce rozmeru cca. 10x40cm a na vstup otvoru jsem instaloval hlinnikovou mrizku. Vnitrni mrizku jsem si vyrobil ze dreva sam. VETRACI otvor mam v uhlopricne protilehlem rohu nahore. Vatu chranim jen hlinnikovou folii a hlinnikovou lepici paskou. Venkovni mrizku vcetne vnitrnich drevenech soupacich dvirek s ramem jsem koupil u dodavatele prislusenstvi pro sauny. Kdyz saunu natapim, tak vetraci otvor mam zavreny. Pri saunovani si ho otevru aby vzduch v saune zacat proudit. Po vypnuti sauny necham vetraci otvor otevreny a dvere doporucuji zavrit, protoze palubky by se mohli prudkou zmenou teploty zkroutit.
Laco Lauko
03/08/2020 at 10 AM
Zdravím, mám svojpomocne postavenú interiérovú saunu vnútorných rozmerov 192 x 148 x 204 cm. Všade sa popisuje, aké dôležité sú tie otvory v saune, nasávací, odvetrávací. Nasávací otvor mám riešený tak, že som nechal 1,5 ce škáru pod dverami. Odvetrávací otvor som síce urobil, ale ešte nepoužil. Je pravda, že saunu používame iba ako suchú saunu, nelejeme vodu do pece, takže vlhkosť je v nej minimálna. Vzduch v saune podľa mojej skúsenosti bude prúdiť dostatočne, tým že sa zohrieva od pece. Načo si mám horúci vzduch zo sauny vypúšťať počas saunovania do miestnosti? Za tých 15 minút, kým som v saune nevydýcham 6 m3 vzduchu, potom sa otvoria dvere a časť vzduchu sa vymení. Vychádza mi to tak, že odvetrávací otvor do malej interiérovej sauny nie je potrebný. Vetranie je úplne dostatočné cez dvere.
sorryman
08/12/2020 at 4 PM
Dobrý den,
nasávací otvor mám pod kamny. Důvod je ten, že kamna při provozu skrze otvor natáhnou čerstvý/chladnější vzduch do sauny a komínovým efektem se vzduch ohřeje a tak začne vzduch v sauně proudit. Odvětrávací šuplík by měl být umístěn v protilehlém rohu sauny na vzdálenější straně. Můžete ho při saunování nechat zavřený, jestli Vám to vyhovuje. Já si ho rád přiotevřu dle potřeby a po saunování ho otevřu úplně aby horký vzduch vyvětral. Naopak dveře po saunování doporučuji nechat zavřené, protože při prudším ochlazení sauny by se palubky mohli zkroutit. Hezký den.
Jarda
14/04/2019 at 8 PM
Dobrý den, taktéž děkuji za skvostný článek. Chystam se realizovat výstavbu sauny svepomoci vnitrni rozměry 170×190 cca 7m3, jakou byste prosím volil velikost kamen? Doporučováno je 7kw, jak dlouho trvá nahřátí sauny na řekněme 90st.? Pak dost řeším elektroinstalaci. V rozvodné krabici mám jistič na silnoproud dovedeny až k sauně, mám tam udělat ještě jedny pojistky se světly, kamny.. Nebo stačí propojit pouze kabel s kamny a světla natáhnout z jineho světla? A konečně jaké mate zkušenosti s interním ovládáním přímo na kamnech, je to skutečně tak na prd? 🙂 Mám raději prošetřit a koupit s ovladaci jednotkou? Děkuji moc za cenné rady! Hezky večer a saunovani Zdar!
sorryman
07/08/2019 at 11 AM
Dobrý den, předem se omlouvám se za pomalou reakci. Myslím, že výkon kamen jste zvolil s ohledem na velikost sauny správně. Pokud bude mít sauna dostatečnou izolaci, tak do 60 minut ji na 90C vytopíte určitě. Ta moje je do 60 min. vytopena na 95C. Kamna jsou připojeny na 3 fáze na to myslete a osobně bych světla připojil na samostatnou fázi. S řídicí jednotkou bohužel zkušenost nemám (ani s jedním typem – přímo na kamnech, nebo s tou venkovní), tak se zkuste poradit přímo s dodavatelem. V mém případě jsem kamna napojoval na řídicí systém Loxone, kterým řídím všechny technologie v domě. Přeji Vám hezký den a pokud se budete chtít pochlubit, tak mi pošlete pár fotek, zajímá mě jak jste to nakonec zvládl:-)
Prokopec
04/02/2019 at 2 PM
Dobrý den, poraďte prosím, jakou RGB žárovku do tak vysokých teplot vybrat.
sorryman
11/03/2019 at 7 PM
Dobrý den, žárovku mám klasickou, tzn. tu kterou jsem koupil se světelným tělesem určenou pro sauny. Toto světlo však používám pouze jako „servisní“ když saunu čistím, apod. RGB LED pásek mám umístěn pod lavici u země, kde teploty nejsou tak vysoké a navíc je to nepřímé osvětlení, takže super pro relax. I tak jsem ten pásek nalepil před přišroubováním na stěnu sauny ještě na hliníkovou lištu kvůli chlazení, ale myslím si že zcela zbytečně. 2 metrový LED pásek svítí v pohodě už několik let:-)
sorryman
07/08/2019 at 11 AM
Já mám žárovku od firmy Technaxx a zatím drží:-)
Lukáš
25/01/2018 at 8 PM
Dobrý den, rád bych si dle Vašeho názoru postavil saunu ve výklenku místnosti v přízemí 185x150cm. Zatím zde stojí rohová infrasaunová kabina, která mi nevyhovuje, jelikož je teplo nerovnoměrně rozvrstvené, od nohou mám vysloveně pocit zimy, lavice jsou krátké a úzké, nejde si tam lehnout. Na podlaze pod kabinou je vinylová podlaha lepená na beton. Jelikož v této části není podlahové topení, pocitově je zde podlaha velmi chladná. Chtěl bych pro děti a manželku ponechat možnost infrasauny, panely a ovládání bych tedy „vykuchal“ ze staré infrasauny, zároveň pro sebe bych chtěl mít variantu finské sauny s elektrickými kamny.
Mám 2 dotazy:
1) lze postavit finskou saunu na vinylovou podlahu? všude píší, že vinyl je velmi odolný a máme jej už několik let i pod krbovými kamny (původně tam bylo ještě sklo, ale dostávaly se pod něj nečistoty, takže jsme ho dali pryč). Pokud ne, můžu položit izolaci a prkna/palubky i na dno sauny?
2) na zadní zdi je zásuvka 220V, tu bych zrušil a použil pro přívod energie – jsem laik, utáhne mi jeden takovýto přívod saunová kamna (5kW?) i infrapanely (1300W)?
Díky Lukáš
sorryman
14/02/2018 at 4 PM
Dobrý den,
vinyl bych do sauny určitě nedával. I když u země nejsou tak vysoké teploty, tak bych osobně řečem o odolnosti, ale hlavně o zdravotní nezávadnosti prostě nevěřil. Problém u kamen je ten, že nejde tolik o to jestli Vám vydrží jistič (ten můžete posílit), ale v tom, že kamna na 220V vám saunu pořádně nevytopí. Nemám s tím zkušenost, ale pokud se dělají tyto kamna na 3-4kW, tak bych to viděl u vaši sauny na max. 60-70 stupňů:-(, ale možná se pletu.
TOMDAN
12/01/2018 at 8 AM
Dobrý den,
měl bych dotaz k nasávacímu a odvětrávacímu otvoru. Pokud budu saunu montovat ze dvou stran do rohu přímo na zeď, která pak už vede jen ven a nemám možnost se probourat do žádné jiné místnosti, jak byste řešil? Nasávací otvor pod kamny stačí do místnosti se saunou a ten odvětrávací případně také, když je v místnosti se saunou okno a dá se větrat? Jediná možnost pak je jít zdí ven, ale to je asi blbost. Díky za reakci. TD
sorryman
14/02/2018 at 4 PM
Dobrý den, nepíšete na které stěně budou umístěná kamna. Můžete to upřesnit?
Roman Eliáš
14/12/2017 at 9 AM
Dobrý den
Také se snažím o Finskou saunu. Mám jen jeden dotaz lze někde sehnat posuvná dvířka na horní odvětrání sauny.
Díky Roman
sorryman
14/02/2018 at 4 PM
dají se sehnat u dodavatelů příslušenství do saun. Kontakty a odkazy jsou pod článkem.
Honza
15/11/2017 at 10 PM
Dobrý večer.
Zajímá mě přichycení lavic. Nechci mít pod lavicemi nohy. V návodu píšete : Horní lavici mám položenou na dřevěných hranolech (zbytek hranolů z nosné konstrukce sauny), které jsem napevno přišrouboval ke stěnám sauny.
Otázka : Ty hranoly jste přišrouboval v místě, kde je za palubkou dřevěná lať (šasi)?
Honza
05/01/2018 at 8 AM
Už mám dostavěno. Udělal jsem, jak jsem napsal a funguje to.
sorryman
14/02/2018 at 4 PM
Tak super, nestíhám odpovídat:-)
sorryman
14/02/2018 at 4 PM
Přesně tak.
Martina
01/03/2017 at 7 PM
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu – chtěli bychom instalovat finskou saunu do místnosti, kde plánujeme i malou tělocvičnu. Jednak tam máme podlahové topení a slyšela jsem ,že se finská sauna na podlahové topení nedoporučuje – dá se to nějak obejít? A pak druhá věc – Vy doporučujete na zem dlažbu. Kdybychom dlažbu dali pouze pod saunu a zbytek místnosti vzhledem k tělocvičně by byl žátěžový koberec? A může být v takové místnosti i nějaký nábytek např. skříň? Děkuji Martina
sorryman
08/03/2017 at 9 AM
Dobrý den, sauna s podlahovým topením tu ještě nebyla:-) Pokud by to šlo, tak bych okruh podlahovky pod saunou přerušil, což by pro podlaháře/topenáře neměl být problém. V sauně pak na podlaze dlažbu s dřevěným roštem kvůli hygieně a snadnému úklidu. V tělocvičně pak můžete mít třeba zátěžový koberec i potřebný nábytek. Držím vám palce a kdybyste potřebovali další rady, tak napište.
Kamil
25/02/2017 at 9 AM
Dobrý den
Už nějakou dobu přemýšlím o sauně,mám v koupelně nevyužitou místnost 1,2m x 1,5m ale stena proti vchodu je vlhká a je tam plastové okno 40x70cm. Po přečtení vašeho článku si nejsu jistý jestli se do toho mám vůbec pouštět.
A jestli není tento prostor na saunu moc malý?
Děkuji za odpověď
Kamil
sorryman
08/03/2017 at 9 AM
Dobrý den, kvůli vlhkosti kterou zmiňujete bych v tomto prostoru saunu nestavěl. Saunu lze umístit pouze v suchém prostoru, jinak si do budoucna zaděláváte na problémy nejen s hnilobou dřeva, ale i zdravotními.
pavel
03/01/2017 at 8 PM
Dobrý den. Mám nevyuzity sklep, kde skladuji pouze brambory, je možne i do teto místnosti ( 150cm x 300cm ,vyska 210cm) tuto saunu zabudovat? Místnost je dost studena i vlhka i z důvodu neoodizolování podlahy. Myslíte, že má cenu nad tim uvažovat i kdybych podlahu dal doporadku, a měli by se trámky nosne konstrukce natřít nátěrem? Jestli to prostě do budoucna má smysl realizovat ve vlhkem sklepe? Děkuji za případnou odpověď.
sorryman
08/03/2017 at 9 AM
Dobrý den, ve vlhkém sklepě saunu nedoporučuji.
Martin
17/12/2016 at 5 PM
Zdravím Vás podruhé. Pustil jsem se již do přípravy vestavby sauny a řešil jsem to i s několika lidmi, jak stavaři tak „staviteli“ saun, a docela se rozchází názory na hliníkovou folii. Většinou mi bylo řečeno, že kromě parotěsu je její význam minimální až nulový, a většinou ji už ani neinstalují.
Můj konkrétní případ je trochu nestandardní. 2 stěny jsou izolovány již jako součást domu, tj. vata, sádroš, obklady. Třetí stěna je sádrokarton, přičemž z druhé strany příčky je sprchový kout. Mám omezený prostor, tak šetřím každý centimetr, proto do volného prostoru nechci vložit celou dřevěnou saunu ale jen ji napojit na stávající stěny. Sádrokartony jsou již uzavřené (bez folie – zapomněli jsme na ní), ale vzhledem k tomu, že na to celé přijde hydroizolace a obklad, tak mi všichni řekli, že je zcela k ničemu. Co si o tom myslíte? Pořád to ještě je šance rozebrat, ale moc se mi do toho nechce…
Skladba dvou pevných stěn je zateplená 25cm cihlová tvarovka, 6cm vaty, 15mm sádrokarton, hydroizolace a klasický keramický obklad. Třetí stěna je zmíněná sádrokartonová příčka tj. od sauny obklad, sádrokarton, asi hliník, vata, dvojitý sádrokarton a znovu obklad (sprchy). Celková tloušťka kolem 12cm. Poslední stěna bude jako jediná vyloženě saunová.
Dškuji
TAJ
05/12/2016 at 10 PM
Dobrý den, měl bych ještě dotaz k tomu sádrokartonu, který nedoporučujete o několik příspěvků níže.
Rád bych si pořídil saunu předěláním šatny v ložnici, která je vedle koupelny. Žena si stejně pořád stěžuje, že nemá co na sebe, tak na co šatnu, že? Zrušil bych dveře do ložnice a proboural dveře do koupelny. Šatna je ale celá ze sádrokartonu a na jedné straně ještě s šikmým stropem. Přemýšlím o tom s přestávkami už rok a jinde prostě pro tu saunu není vhodné místo.
A tak jsem se chtěl zeptat. Opravdu je sádrokarton takový problém? Budeme saunu pouštět maximálně tak dvakrát týdně na dvě tři hodiny. Po vypnutí vypustíme teplo ze sauny pryč oknem v koupelně. Mezi sádrokartonem a dřevěným obkladem sauny bude vata – opravdu projde za tak krátký čas k sádrokartonu tolik tepla? Kolikrát je radiátor, který je od sádrokartonu jenom dva tři centimetry, rozpálený tak, že na něm neudržím ruku a sádrokartonu to nevadí. V čem je tedy sauna horší? Pomohlo by sádrokarton natřít navíc ještě nějakou tekutou izolací nebo obložit keramickým obkladem?
Děkuji.
sorryman
08/03/2017 at 9 AM
Dobrý den, líbí se mi váš důvod zrušit šatnu, ale se sádrokartonem vám bohužel víc neporadím.
Jirka
04/12/2016 at 1 PM
Zdravím a prosím o radu. Venkovní část sauny tedy palubky, se musí použít také saunové nebo postačí nějaké obyčejné. Děkuji za odpověd s pozdravem Jirka
sorryman
05/12/2016 at 11 AM
Jirko, ty můžou být i obyčejné.
Martin
28/10/2016 at 10 PM
Dobrý den,
díky za inspiraci. Pořád přemýšlím o vlastní sauně a zvažuji, kam ji v našem domu umístit. V suterénu mám ne příliš využívanou suchou místnost (kolaudovaná je jako masérna) a je v ní výklenek 150 × 250 cm. To je super, tam se mi sauna hodí, ale dělá mi starosti výška stropu, která je v místnosti jen 205 cm. Strop je sádrokarton.
Kdybych na vnější rozměr sauny (výšku) počítal 190 cm, tak to mám do stropu 15 cm a vnitřní rozměr sauny pak bude cca 183 cm (to by asi šlo). Někde jsem ale zahlédl, že nad stropem sauny by měla být ještě cca 30 cm mezera.
Jak to vidíte Vy? Je to potřeba? Bude stačit menší prostor nad stropem (případně sauna až so stropu místnosti), nebo musím udělat saunu pro trpaslíky?
Díky a Váš čas, který saunové osvětě věnujete.
Hezký den.
-mt-
sorryman
30/10/2016 at 4 PM
Dobrý den,
mezera nad stropem sauny být nemusí. Osobně bych se ale bál zmiňovaného sádrokartonu, který dlouhodobé tepelné zatížení nezvládá. Obsahuje totiž vodu, která se vysokými teplotami odpařuje a materiál degraduje. Existuje „protipožární“ sádrokarton, ale ani ten bych ho nad saunou nechtěl. Ve vašem případě předpokládám, že strop je v dané místnosti sádrokartonem snížený, takže osobně bych ho určitě vyndal.
Jiří
17/10/2016 at 8 PM
Dobrého dne přeji. Děkuji za odpovědi a vysvětlení. Ach jo když už jsem se skoro do toho dal tak to skrachuje na kamnech. Opoměl jsem uplně, že kamna s takovým výkonem nebudou na 220 a 380 na baráčku nemám. Jinak děkuji a přeji hezký den.
Petr
29/01/2017 at 6 PM
Zdravím. A co dvoje kamínka na 3,6 kW. Ty jsou na 220V
sorryman
01/02/2017 at 10 PM
trochu netradiční řešení, ale fungovat bude:-)
Petr
17/10/2016 at 9 AM
Dobrý den,
stavba sauny je u mě na spadnutí tak bych se rád zeptal ohledně konstrukčních hranolů… dodavatel saun nabízí cinkované borovicové, které se nekroutí a drží si své vlastnosti, samozřejmě za vyšší cenu. Předpokládám že jste použil asi obyč. hoblovaný smrk (borovice), tak jestli je to i po nějaké době ok, nebo je lepší použít cinkovaný? Sauna bude vestavěna do vyzděného prostoru ve tvaru U, kdy na třech zděných stěnách budou hranoly přitlučeny přímo na zeď a přední strana bude vytvořena komplet z hranolů. Ještě jak váš článek pročítám pořád dokola:-) máte uvedeno uprostřed textu BC60 a na konci BC80. Která to tedy nakonec jsou říkám si že by to vytopila i ta 6kw (když mají toleranci pro 5-8m3) nebo naopak máte i s rezervou ty silnější 8kw – budu mít rozměry cca podobné (153cm x 192 x výška 210cm). Díky moc, Petr
sorryman
17/10/2016 at 9 AM
Zdravím Vás, tak jsem díval na výrobní štítek kamen a mám model Harvia BC60E, takže 6kW. U své sauny jsem použil KVH hranoly, které koupíte kdekoliv. Dokonce bych dnes koupil ještě levnější, nehoblované:-)
Jiří
14/10/2016 at 10 AM
Dobrého dne přeji, ještě jeden dotaz, nekdo uvádí ze, mezi izolaci a palubkou na bejt větrací prostor a někdo uvádí že, palubky přijdou rovnou na ostro na izolaci. Děkuji za odpověď a přeji hezký den
sorryman
16/10/2016 at 12 PM
Zdravím ještě jednou:-) Ano, větrací prostor by byl fajn. Ideální tepelnou izolací je vložit mezi trámky panely z minerální vaty (vyrábí např. Isover a používá se např. pro odvětrávané fasády a lehké příčky). Jsou dostupné v různých tloušťkách, dobře se řežou na požadovaný rozměr, perfektně drží tvar v otvorech a nebortí se. Větrací prostor mezi vnitřní izolací a palubkou by pak měl být max. do 1 cm.
Jiří
13/10/2016 at 7 PM
·
Dobrého dne přeji, jen dotázek k izolaci. První přijde vata pak folie a hned palubky nebo na folii další vrstva izolace a pak teprve palubky. Děkuji a přeji hezký den
sorryman
16/10/2016 at 12 PM
Dobrý den, mezi trámy přijde vata, pak fólii překryjete vatu, trámy a jednotlivé pásy fólie překrýváte cca. 10 cm. Pak už jenom jednotlivé pásy důkladně slepíte Alu páskou a můžete přitloukat palubky. Úkolem Alu fólie je odrážet teplo zpátky do sauny a zabránit případnému pronikáni vlhkosti do tepelné izolace.
marek
10/10/2016 at 9 PM
Diky vašemu navodu, mam v planu jiz tri roky postavit venkovni finskou saunu. Dosud nebyl cas,ale před mesicem jsem konecne zacal 🙂 Mam v planu zahradni domek o rozmerech 4x2M a samotna saunovaci mistnos 2x2M. Mam dotaz na zatepleni. 1) Jakou tloušťku izolace dat na bocni steny a jakou na podlahu? Prece jen je to venkovni stavba. 2) dava se na podlahu odtokovy kanal nebo ne? Dekuji za odpověď s pozdravem Marek V.
sorryman
11/10/2016 at 3 PM
Na boční stěny bude stačit 60 mm (např. Isover desky), pak je potřeba přetáhnout Alu folii, jednotlivé pásy folie vzájemně překrýt (stačí 10 cm), slepit Alu páskou a mezi palubkami a izolací nechte cca 0,5 mm – 1 cm mezeru kvůli odvětrávání stěn. Podlahu bych tepelně neizoloval, ale je potřeba zamezit prostupu vlhkosti zvenku a na podlahu pak položte dřevěný rošt (stačí obyčejný český smrk) a to kvůli pohodli i hygieně. Žádný odtokový kanál není určitě potřeba. Tak směle do toho a kdybyste měl další dotazy pište:-)!
Zdeněk
03/10/2016 at 1 PM
Dobrý den,
mám dotaz ohledně palubek – mám doma už několik let krásné smrkové palubky, které mi zbyly z pergoly, ale jsou „české“. Myslíte, že to vadí? Za názor předem děkuji.
sorryman
05/10/2016 at 11 AM
Dobrý den, z palubek českého smrku bych to já nedělal, ale… V podstatě by se mohli vyskytnout dva problémy. Český smrk pouští více smoly a má větší suky náchylné na vypadávání. Pokud vám ani jeden z problémů není překážkou, tak můžete použít i české palubky.
Vlasta
24/06/2016 at 5 PM
Dobrý den, v místnosti kde plánuji stavbu sauny je dřevěná podlaha.. Může být toto problém, zejména s ohledem na elektrická kamna? Anebo je nutné dřevěnou podlahu nahradit dlažbou?
Ďekuji.
sorryman
01/07/2016 at 2 PM
Dobrý den, dřevěná podlaha pod kamny problém je, protože se může stát, že občas vám praskne nějaký ten rozpálený žulový šutr v kamnech a propadne dolů pod kamna. Takže pod kamny buď dlažba, nebo plech.
lukyn
22/05/2016 at 7 PM
Zdravím. Předem děkuji za vynikajicí stránku. mám „mrtvý“ prostor o rozměrech 1.5 x 2.1m doufám, že dostačujicí prostor na rodinnou saunu? hlavní otázka, ale zní: je problém plastové okno v sauně? jestli ano co my doporučíte??? děkuji za odpověd Lukáš.
sorryman
23/05/2016 at 6 PM
Dobrý den, prostor pro oživení ideální:-) S tím plastovým oknem vám neporadím, bohužel. Asi bych ho vyměnil za dřevěné, to vysoké teploty snese.
Martin
20/02/2016 at 4 PM
Dobrý den,
prvně chci poděkovat a pochválit stránky. Delší dobu uvažuji o domácí sauně a byl jsem na vážkách, zda to má hlavně finanční smysl, vzhledem k „běžným“ cenám.
Mám na Vás dotaz, co si myslíte o umístění sauny do koupelny. Stavím poměrně velkou koupelnu, kde jsem v rohu vyčlenil prostor cca 210x150cm. Nemám ale rád obestavěné zdi a monolity, takže uvažuji o vzdušnější formě, tj. hned dvě stěny sauny ze skla.
Jeden z uvažovaných nápadů je také, že by se do sauny vcházelo skrz sprchový kout. Myslíte, že to je hloupost? 🙂
Viděl jsem i hotové kombi-sprcho-sauny, ale jsou to takové malé klaustrofobické boxy, které se mi opravdu nelíbí a o ceně nemluvě.
Děkuji MP
sorryman
03/03/2016 at 11 AM
Dobrý den Martine,
prostor, který jste vyčlenil je podle mě dostatečný, a saunu v koupelně samozřejmě mít můžete, nevidím problém.
Otázkou je odpočinková zóna, přívody čerstvého vzduchu do sauny, atd. Sklo je luxusní materiál s dobrými izolačními vlastnostmi a bežně se u moderních saun používá.
Pavel
22/01/2016 at 8 AM
Dobrý den. Vše při stavbě sauny jsem udělal dle vašeho návodu. Zdál se mi hodně rozumný. Pro vytápění jsem sehnal starší el. kamna s venkovní regulací Eos Werke. Zapojení regulace uvnitř na svorkovnici je vcelku přehledné. Bez návodu si však nevím rady s 2 ks kovových čidel na 1 m dlouhých kapilárních trubičkách. V regulaci jsou nainstalovány. Proč 2, kam je v sauně umístit, jak daleko od sebe, vysoko atd.Děkuji
sorryman
17/02/2016 at 11 AM
Dobrý den a děkuji za Váš dotaz. Sehnal jste „sofistikovanější“ kamna:-) V případě 2 tepelných čidel doporučuji jedno umístit cca 10cm cm pod strop (můžete i do stropu, jestli máte nad stropem z hora lepší přistup) a 2 čidlo by mělo být umístěno ideálně na stěně mezi spodní a horní lavici. V regulaci byste pak měl mít pak možnost nastavení korekce jednotlivých teplot.
Aleš
07/01/2016 at 1 PM
Dobrý den,
velice děkuji za přínosné stránky o domácí sauně svépomocí 🙂 !
Zrovna ji též začínám realizovat a určitě využiji mnohé z Vašich rad.
Rozměry mojí nudle jsou 2400 x 1650.
Chtěl jsem Vás poprosit o radu ohledně těchto věcí:
-myslíte si,že je nesmysl mít větrací i nasávací otvor v jedné stěně nahoře a dole
(stěna čelní se dveřmi)?
Četl jsem si u Vás,že ideální je mít nasávací pod kamny a pak ve vzdálenějším rohu větrací,
ale stěna za kamny je betonová 45ka a do toho se mi jít nechce.
-ošetřoval jste nějak smrkové hranoly vnitřní klece (proti houbám, plísním atp.)?
-izoloval jste tepelně i podlahu pod dlažbou (mám tam hydroizolaci a na ni chci dát rovnou dlažbu)?
Předem díky za odpovědi a hezký den 🙂
Aleš
sorryman
17/02/2016 at 11 AM
Dobrý den, jsem rád, že Vám návod posloužil:-).
Nasávací otvor má být ideálně umístěn pod kamny aby vznikl jakýsi „komínový“ efekt pro lepší cirkulaci horkého vzduchu v sauně a taky pro pravidelný přísun čerstvého vzduchu do sauny. Zkuste promyslet změnu disposice sauny, jestli by kamna nešli umístit na jinou stěnu.
Smrkové hranoly nejsou ošetřeny žádnou chemií, ničím. Předpokládám, že saunu chcete umístit do suché místnosti, kde problém s vlhkostí není. Pak je jakékoliv ošetřování dřeva jednak zbytečné a taky se Vám nebudou z něho žádné chemikálie uvolňovat při saunovani. DO sauny prostě žádná chemie, ani přírodní vosky nepatří, vyjma ricinového oleje, kterým jednou-dvakrát ročně otřete lavice a spodní rošt z hygienických důvodů.
Tepelně izolovat dlažbu rozhodně nemusíte a to z toho důvodu, že u podlahy je při saunování teplota poměrně nízká (40-60C). Doporučuji na dlažbu umístit dřevěný rošt ze smrkových latí, který půjde jednoduše vyndavat (může se skládat z více částí, lehčí na manipulaci). Je příjemnější šlapat po „teplém“ dřevěném roštu, než po studené keramické dlažbě.
Aleš Winkler
30/12/2015 at 7 PM
Dobrý den,
velice děkuji za přínosné stránky o domácí sauně svépomocí 🙂 !
Zrovna ji též začínám realizovat a určitě využiju mnohé z Vašich rad.
Rozměry mojí nudle jsou 2400 x 1650.
Chtěl jsem Vás poprosit o radu ohledně těchto věcí:
-myslíte si,že je nesmysl mít větrací i nasávací otvor v jedné stěně (stěna čelní se dveřmi)?
Četl jsem si u Vás,že ideální je mít nasávací pod kamny a pak ve vzdálenějším rohu větrací, ale stěna za kamny je v mém případě betonová 45ka a do toho se mi jít nechce.
-ošetřoval jste nějak smrkové hranoly vnitřní klece (proti houbám, plísním atp.)?
-izoloval jste tepelně i podlahu pod dlažbou (mám tam hydroizolaci a na ni chci dát rovnou dlažbu)?
Předem díky za odpovědi a hezký den 🙂
Aleš
Honza
01/12/2015 at 7 PM
Dobrý den, měl bych jeden dotaz – na různých místech narážím na různé informace ohledně ventilačního průduchu (výstupního). Mj. v návodech fy Hervia je nakresleno, že ventilační průduch má být v protějším rohu místnosti, než jsou kamna (což uvádíte i vy), přičemž má být U PODLAHY (resp. mezi lavicemi, tj. poměrně nízko). Volitelně může být i další průduch u stropu, který má ale sloužit pouze k vyvětrání sauny po jejím opuštění. Je to tak správně?
sorryman
04/12/2015 at 5 PM
Dobrý den Honzo,
doporučení pro umístění ventilačních otvorů u sauny je několik a odvíjí se od typu sauny (finská, infrasauna) použitých kamen (elektrické, na dřevo, s parním výměníkem,…), vnitřního objemu sauny, umístění lavic, obvodových zdí, typu obkladového materiálu,… Taky jsem se setkal se „zaručenými návody“ na jejich nejlepší umístění, ale stačí se řídit základním pravidlem – každá sauna musí mít minimálně 2 ventilační otvory a to přívod vzduch a výdech odkysličeného vzduchu. Otvor pro přívod vzduchu osobně doporučuji umístit pod kamna, která jaksi přirozeně natahují čerství vzduch dovnitř sauny. Otvor pro přívod vzduchu se může nacházet teoreticky kdekoliv, ale vždy ve spodní části sauny. Při instalaci dveří vám pod dveřmi vznikne hned jeden, protože dveře budete určitě instalovat do bezpečné výšky nad podlahou a nebudete chtít riskovat jejich rozbití při prvním otevření:-). Já je mám ve výšce cca 4cm. Umístění otvoru pro výdech odkysličeného vzduchu (posuvná dvířka, kterými můžete regulovat průtok vzduchu) pak doporučuji instalovat do horního rohu (v protějším rohu kamen) cca ve výšce 180cm, čímž docílíte cirkulace vzduchu v sauně. Tuto konfiguraci ventilačních otvorů mám ověřenou u finské sauny s elektrickými kamny, celodřevěné provedení se skleněnými dveřmi, pro 3-4 osoby a vzduch se v sauně během 60 minut vymění cca 3x, což je při saunování příjemné a taky nepociťuji žádný únik tepla:-) Posuvná dvířka otevírám až po vstupu do sauny a po saunování je nechám otevřené aby sauna chladla pozvolna.
Kadlouš
18/11/2015 at 12 PM
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, kde za rozumné peníze nakoupit LED pásky, které by se daly použít v sauně a jak je napájet. Normálně ze sítě nebo přes nějaké trafo? Nemám s tím žádnou zkušenost.
Díky
sorryman
18/11/2015 at 5 PM
Dobrý den,
LED pásky se dají koupit různé. Některé typy lze napájet ze zdroje 5/12/24V, některé přímo z 230V. Do sauny doporučuji instalovat LED pásky s krytím min. IP67 (proti prachu a stříkající vodě. Vrchní strana LED diod je zalitá epoxidovým lepidlem. Zkuste vyhledat na internetu těch prodejců je spousta.
David Polák
04/11/2015 at 6 PM
Dobrý den chtěl bych si postavit venkovní saunu pod pergolou a nevím jakou tlouštku vaty mám použít,a v případě že bych ten skelet vyzdil nevím s které strany tu vatu dát. Předem děkuji za odpověd
sorryman
18/11/2015 at 5 PM
Pane Poláku,
moc se omlouvám, ale Váš dotaz jsem nepochopil.
Mohl byste mi prosím poslat nějaký nákres emailem na sorryman@sorryman.cz? Rád bych Vám poradil, děkuji.
Ela
23/11/2015 at 11 AM
Dobrý den, velmi mě lákalo mít svou vlastní saunu. Ale vzhledem k ceně to bylo neuskutečnitelné. Teď díky Vám vím, že to uskutečnitelné je a moc Vám děkuji za to, že jste napsal úžasný článek se vším všudy. Hodně nás to inspirovalo a cena je opravdu rozdílná od saun na klíč. A protože mám šikovného manžela a Váš článek, myslím, že nebudu na saunu dlouho čekat :-). Ještě jednou děkuji za velmi užitečné rady.
sorryman
29/11/2015 at 4 PM
Držím palce:-)
Marek
24/11/2015 at 9 AM
Já použil 100mm vaty (ORSIK), jen podlaha má 60mm. Už při stavbě to vnímám jako pravděpodobně dostatečné – jen při montáži palubek saunu sám sebou vytopim tak, že tam musím pracovat v tričku, ač je venku už kolem nuly…
Co jsem se dočetl, tak většinou se doporučovalo kolem 60mm, takže 100 je asi dostatečné i s rezervou…
sorryman
29/11/2015 at 4 PM
Já tvrdím, že izolace není nikdy dost:-) pokud ji máte dostatek, třeba jako mě zbyla ze zateplení podkroví, tak větší vrstvou izolace rozhodně nic nezkazíte.
Marek
31/10/2015 at 10 PM
Dobrý den, díky za mnoho skvělých tipů – stavím saunu venkovní ve vlastnoručně postaveném domku a i tak jsem mnoho vašich informací využil. Rád bych se ale zeptal na zkušenost s RGB LED žárovkou – jak vysoké teploty v sauně přežívá, neodešla po pár cyklech?
Děkuji za odpověď, Marek Doležel
sorryman
18/11/2015 at 5 PM
Marku, světelné zdroje mám v sauně 2: prvním je klasické světlo do saun (koupíte ve speciálce na sauny), které jsem namontoval do horního rohu a ve kterém je LED žárovka a druhým je LED RGB pásek, který je pod lavicí cca 10cm nad podlahou. Klasické světlo využívám pouze v případech, když jednou za čas potřebuji saunu vyčistit/uklidit. LED RGB pásek ten svítí pořád:-) Jednak je u země kde není tak vysoká teplota a taky jsem ho vložil do Alu profilu, který odvádí teplo z pásku, takže vše svítí ke spokojenosti.
Marek
24/11/2015 at 9 AM
Díky za odpověď, ještě řeším nyní ucycení vnitřních palubek. Sponky pro mě nejsou použitelné, protože vata a ALU folie v rastru je nafouklá a o cca 2 milimetry přesahuje rastr – sponky jsou měkké a neudrží palubku pevně na rastru, kov se ohne. Nejraději bych palubky ukotvil šrouby, které palubku již přimáčknou silně, ale ty bych musel něčím překrýt, aby nehrozilo spálení o ně při náhodném kontaktu. Bohužel jsem nenašel žádné vhodné čepičky a překrytí latěmi se mi vzhledově moc nepozdává. Jak jste řešil uchycení vy?
sorryman
29/11/2015 at 4 PM
Zkuste palubky přitloukat přes drážku k nosním trámům. Hřebík přitlučete zešikma do drážky a perem další palubky hřebíky zakryjete a nebudou vidět. Tak to mám já.
šimon
21/10/2015 at 8 AM
Dobrý den, opravdu pěkný návod. Moc mi pomůže. Je se chci ještě zeptat. Jak jste vyplňoval strop vatou? Mezi trámky Vám přece nemohla držet? Nebo jste nejprve pobil vnitřní palubky a na ně folii a pak vatu? Doufám že mému dotazu je rozumět. 🙂
Moc diky
Šimon volek
sorryman
18/11/2015 at 5 PM
Šimone, přesně jak píšete. V případě stropu jsem nejdřív pobil palubky a prostor mezi stropem místnosti a stropem sauny jsem vyplnil vatou „co se ji tam vešlo“:-) Alu folie včetně slepení Alu páskou je ve stropě taky…
Marek
24/11/2015 at 9 AM
Ja použil vázací drat a lepeňáky. Mezi trámky jsem natáhl drát, pak za něj nacpal vatu a drát ji podržel ve stropě. Přes to jsem teprve natáhl ALU fólii a pak celé zaklopil palubkami…
sorryman
29/11/2015 at 4 PM
Ty dráty jsou dobrý a jednoduchý nápad, díky za něj:-)
František
18/10/2015 at 10 AM
Díky za článek, který mi dodal odvahy.Sauna vestavěná do prostoru 137×245 cm, materiál severský smrk, dvě patra lavic ze dřeva abachi, 8kw kamna Harvia, celoskleněné dveře.. Celkové náklady cca 38000 CZK včetně DPH. I přesto, že jsem kupoval téměř vše ze specializovaných eshopů, za jejich ceny. Takže ty nabídky za 80 000, 100 000 i 150 000 CZK bez DPH si dovolím označit za zlodějinu. Opravdu se toho nebojte a nenechte se okrádat, není to žádná věda.
sorryman
18/11/2015 at 5 PM
Františku, jsem rád že jste se do toho pustil sám a saunu sám postavil. Ještě víc by mě potěšilo, kdybyste mi poslal pár fotek z Vaší realizace klidně i s komentářem. Připravuji nový článek o saunách, tak bych mohl Vaší realizaci zveřejnit s vaším svolením.
Marek
24/11/2015 at 9 AM
Jsem na tom podobně, jen mě to vyšlo dráž, protože jsem saunu budoval „na zelené louce“ na zahradě. Stavba domku samotného (hranoly a palubky) stavbu prodražili, ale i tak jsem se saunou 250x200cm s 2mi okny, celoskleněnými dveřmi, abachi lavicemi a Harvia kamny (9kW) na necelých 60tis., což je cca polovina nejnižších komerčních nabídek… Rozhodně doporučuju a děkuju za tyto stránky, byly jedny z nejkomplexnějšími informacemi… 🙂
sorryman
29/11/2015 at 4 PM
Děkuji za pochvalu a kdybyste poslal pár fotek vaší sauny i z průběhu realizace (pokud máte) určitě byste inspiroval další zájemce o stavbu sauny.
josef
04/01/2016 at 3 PM
Dobrý den,máte prosím nějaký obchod kde nejsou až tak drahé desky abachi? mě to spočítali na 20000,-Kč a druhý obchod až na 35000,-Kč.a to chci jen dvě lavice nad sebou do L.2,10-1,60.
sorryman
17/02/2016 at 11 AM
Dobrý den, odkazy na dodavatele dřeva uvádím pod článkem, jinak zkuste hledat na webu. Abachi latě použijte pouze na horní, sedací plochu lavic a na nosnou konstrukci lavic použijte cenově dostupnou borovici. Abachi lze nahradit taky topolem, ale abachi je na omak „sametovější“.
Martin
14/10/2015 at 12 PM
Ahoj, domácí sauna byl v posledních letech můj tajný sen a díky i takovémuto článku jako jste napsal vy, byl zrealizován. Takže díky za tichého pomocníka-účelně, stručně a jednoduše popsané postupy a rady, článek všem potřebným vřele doporučuji 🙂 Sauně zdar 🙂
sorryman
18/11/2015 at 5 PM
Ahoj, moc mě potěšila Vaše zpráva a přeji ať Vám sauna slouží ke zdraví:-)
Vlado
01/10/2015 at 5 PM
Zdravím Vás,
v prvom rade vďaka za výborný článok.
Momentálne si tiež staviam svojpomocne saunu, prečítal som si o tom nejakú literatúru a fúru článkov, dovolím si preto k vášmu návodu doplniť pár info:
1. zapojenie pece cez prúdový chránič – výrobca to „nedoporučuje“ a to z toho dôvodu, že časom sa tepelným namáhaním na špirálach pece môžu vytvoriť mikrotrhlinky, cez ktoré potom pri liatí vody na kamene môže dochádzať k „mikro“ pretekaniu prúdu do zeme, čo spôsobí „zhodenie“ prúdovécho chrániča.
Na druhej strane zapojenie s prúdovým chráničom je podľa mňa predsalen bezpečnejšie. Vidím to tak že keď začne pec vyhadzovať prúdový chránič, aspoň viem že je čas skontrolovať stav špirál. Snažil som sa to napísať tak aby to aj ne-elektrikár pochopil, elektrikár bude vedieť o čom je reč 🙂 ….v našej saune tiež zapojím pec cez chránič.
2. dištančné „kontra“ late medzi Al fóliou a vnútorným obkladom – určite by mali byť použité. Okrem zlepšenia izolačných vlastností má vzniknutá medzera aj jednu veľmi dôležitú úlohu – keď sa vyzráža vlhkosť na Al fólii (napr. pri vetraní sauny) a nemáte medzeru medzi fóliou a obkladom všetok kondenzát sa nasaje do obkladového dreva. Čo sa môže stať asi každý kto s drevom robí vie – od neželaného „pohybu“ obkladu vplyvom pučania dreva až po hnilobu.
3. Pri montáži obkladu by sa jednotlivé dosky (perodrážka) nemali „doklepávať“ natesno, zmenami teploty a vlhkosti v saune môže dochádzať k malým zmenám rozmerov dosiek, práve vďaka perodrážkovému spoju „dosky majú kam ísť“.
4. Riadenie pece – vy máte inteligentný systém, to je úplne super! Ja som uvažoval o peci s integrovaným riadením. Odradili ma od toho dve veci – integrované riadenie ktoré som videl mi prišli na dnešnú dobu „zastaralé“ a nepresné no a okrem toho som sa dozvedel že od určitého času sú (tuším u Harvie, možno aj inde) z výroby nastavené tak že pri dosiahnutí 80 stupňov vždy vypnú (z bezpečnostných dôvodov domácich sáun). Jasné že tých 80 stupňov je niekde na spodku pece, ale predsa… Na druhej strane zaplatiť do domácej sauny „originál“ riadiacu jednotku za 300 € a viac sa mi nechce. Kúpil som preto digitálny termostat od -30 do +150 s možnosťou riadenia od fy Flajzar (elektro skladačka) za cca 40€ a ním plánujem cez stykač ovládať pec.
5. Asi by som sa vyhol akémukoľvek plastu a náterom v saune. Tiež sa mi nezdá čo píšete o natieraní lavíc olejom – čo vás k tomu, okrem estetického hľadiska, vedie? Neobávate sa výparov z toho oleja pri vysokých teplotách?
sorryman
18/11/2015 at 5 PM
Dobrý den Vlado,
děkuji Vám mnohokrát za cenné informace, které jste mi (nám) poslal a věřím, že je čtenáři ocení.
Kamenka
05/09/2015 at 3 PM
Ahoj:), chystáme se stavět domácí saunu, v podobných rozměrech jako ty. Prosím tě – máme k dispozici lípu – co myslíš, je vhodná na lavice? Díky moc, Kamenka
sorryman
06/09/2015 at 6 PM
Ahoj,
mým favoritem je Abachi – neohřeje se v sauně tolik, jako jiné dřeviny, takže nepálí, na omak je sametové, nepouští třísky a velmi dobře se ošetřuje/desinfikuje jednou za rok to provádím ricinovým olejem. Byl jsem ale v sauně z lipového dřeva a to dřevo má něco do sebe, fakt paráda, ale lavice měli majitelé z Abachi:-) Protože se dělají lavice i z topolu, tak bych tu lípu klidně riskl.
Jiří Vlasák
03/08/2015 at 8 PM
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda při montáži dřevěných saunových dveří tyto dveře do montážního otvoru montovat na betonovou podlahu a dlažbu přikládat ke spodní části rámu, nebo položit dlažbu a dveře s rámem instalovat až na položenou dlažbu. Díky a hezký den Vlasák
sorryman
21/08/2015 at 9 PM
Pane Vlasáku, jestli Vám rozumím správně, tak rozhodně nejdřív položte podlahu a pak postavte saunu. Zárubeň saunových dveří nemá práh, spodní díl, ale je jenom ze tří stran. Pod saunovými dveřmi nechte mezeru 3-4cm, jednak kvůli cirkulaci vzduchu a jednak aby vam dvere nedrhli o dlazbu.
Martin
21/07/2015 at 2 PM
Dobrý den. Děkuji za Váš článek. Vzhledem k tomu že plánuji saunu, tak se mi Váš návod velmi líbí. Mám dotazy ohledně větracího otvoru v horním protějším rohu od kamen a přisávacím otvoru pod kamnana.
Saunu budu dělat v takovém výklenku u baráku a tak mohu jak větrací otvor tak i přisávací otvor pod kamny vyvést úplně mimo barák, tak, že by se vzduch pod kamna mohl nasávat z venčí a stejně tak větrací otvor by vapoštěl vzduch ze sauny přímo ven.
Je to prosím dobrý nápad?
Děkuji za radu
sorryman
21/08/2015 at 9 PM
Dobrý den,
myslím, že Váš nápad je v pořádku:-)
Marián
23/03/2015 at 7 PM
Dobrý den,
stavím také saunu svépomocí a zrovna řeším jakým způsobem připevnit palubky,
rozhoduji se mezi připevněním sponkovačkou, případně ručně kolářskými hřebíčky
(v obou případech přes pero) anebo plechovými příchytkami. Ve Vašem popisu jsem nenašel
jak jste toto řešil Vy. Děkuji za odpověď a přeji hodně radosti ze sauny.
sorryman
22/04/2015 at 10 AM
Dobrý den, zatlouklal jsem hřebíčky po staru:-) Pořízení sponkovačky, nebo plechových úchytek mi přišlo zbytečně nákladné.
Martin
25/02/2015 at 12 PM
Dobrý den,chtěl bych se zeptat na hliníkovou parozábranu. U nás ve stavebninách jsem kupoval hliníkovou parozábranu. Říkal jsem jim že to chci na stavbu sauny,tvrdily že to můžu použít na stavbu sauny. Je to značka Guttaful,má lesklou stranu-to je v pořádku,ale má výztužní mřížku. Říkal jsem jim,že všude píšou že by to nemělo mít výztuhy. Tak volaly výrobci a ten jim řekl,že to lidi kupujou na sauny. Spojovací pásku mám bez výztuže. Hrozí nějaké nebezpečí a mám to raději vrátit a koupit jinou hliníkovou fólii ? Ještě mám jeden dotaz,mezi parozábranou a palubkama mám udělat mezeru a nebo můžu dát palubky přímo na hliníkovou fólii ? Někdo dělá mezeru a někdo ne. Je to ve funkčnosti velký rozdíl ?
sorryman
02/03/2015 at 12 PM
Dobrý den,
s fólii Guttafol osobní zkušenosti nemám, tudíž mou radu prosím berte s rezervou. Na webu výrobce tvrdí, že je vhodná také do saun, ale její teplotní stálost je od -40 stupňů Celsia do +80. Netvrdím, že při vyšších teplotách, kterých v sauně můžete dosahovat, fólie změní své vlastnosti, ale osobně bych se bál uvolňování nějakých chemických nesmyslů z výztužní mřížky. Pokud se ptáte na mezeru mezi ALu fólii a palubkami, tak na funkčnost sauny to vliv nemá.
Martin
05/03/2015 at 2 PM
Děkuji za odpověď. Jinak jak píší ostatní,taky moc děkuji za inspiracia a rady. Stavím saunu z palet,tak až „dotvořím“ tak dám vědět,jak všechno dopadlo.
Radoslav Tejkal
22/02/2015 at 10 AM
Dobrý den,
chtěl bych si na zahradě postavit malou saunu na dřevo – sedací pro dva lidi.
Bohužel nemám schopnosti sám zpracovat celý projekt.
Dokázal bych si nechat od truhláře postavit zahradní domek ca. 150 x 150 x 220
koupit vatu, hliníkovou folii a palubky z „norwegian wood“ a sám nebo spolu s ním to zaizolovat. Instalaci kamen bych ale už nezvládl.
A hlavně nemám důvěru, že se mi to podaří. Na druhé straně je sauna koupená na klíč
neúnosně drahá. Doporučujete mi, abych se do toho přece jen pustil nebo raději z toho vycouval a chodil i nadále do večejné sauny za 70 Kč.
sorryman
25/02/2015 at 12 AM
Dobrý den,
tak jistě, veřejná sauna za 70 Kč má určitě také své kouzlo:-)
Ale vážně. V celku vyhovující zahradní domek můžete koupit i v hobby marketu. Stačí připravit základovou desku v odpovídající velikosti, domek bych dostatečně naimpregnoval a hlavně bych vyřešil izolaci střechy nějakou kvalitnější krytinou (možná nebude třeba).
Uvnitř domku bych pak vystavěl rastr, jako v případě vestavby sauny v místnosti a dál vyplnil tepelnou izolací, alu folii, palubky, atd…
„Saunu na dřevo“ tím jste asi myslel, že použijete saunová kamna na dřevo a instalace kamen bych se určitě nebál. Prodejci Vám určitě poradí jak s vhodným typem kamen, odvodem spalin, umístěním kouřovodu, atd.
Nebojte se a jděte do toho! Držím Vám palce a budu rád, když mi na sorryman@sorryman.cz pošlete pár fotek z realizace.
Prema
16/02/2015 at 12 PM
Paráda! Díky za skvělý článek a inspiraci. Zdravím..
kaspi
04/01/2015 at 7 PM
Dobrý den krásný článek mam dotaz postavil jsem samostatnou místnost a bude pul sauna pul odpočívárny se sprchou muže se zateplit z venku klasicky polystyrenem nebude to problém Děkuji
sorryman
09/01/2015 at 2 PM
Dobrý den, předpokládám, že se ptáte jestli nebude problém zateplit z venku dům:-) To problém rozhodně nebude, mám to taky tak.
Petr
31/12/2014 at 3 PM
Dobry den,
Rad bych si poridil finskou saunu ve 150 let starem zrekonstruovanem dome v suche prizemni mistnosti s klenbou ?
Nevite, ci existuje prosim nejaka izolace, ktera se da takto vytvarovat a nevyzaduje pobiti palubkami, coz je vzhledem k tvaru a vysce stropu nemozne.
Dekuji,
Hruzik
sorryman
09/01/2015 at 2 PM
Petre,
jak vysoký je klenutý strop? Pokud by klenba stropu začínala zhruba ve 2,2m, tak bych strop sauny udělal vodorovný/rovný v této výšce a rozhodně bych nim tu klenbu nekopíroval. Ono by vám totiž zbytečně utíkal teplý vzduch nahoru do klenby. Prostor mezi stropem sauny a klenbou vyplňte izolační vatou.
Jirka
01/12/2014 at 10 PM
Dobry den,
pekny clanek. Uvahou jsem se dostal ke stejnym zaverum a amatersky stavenou saunu planuji asi na pristi rok. Mel bych nekolik dotazu:
Neuvazoval jste o kontralatich mezi palubkou a parotesnou folii? Preci jenom vznikne dalsi izolace „zadarmo“. Ona je stejne asi nejvetsi tepelna ztrata vetranim.
Predpokladam, ze jste saunu planoval pro dve osoby. Takze vychazi cca 20m3 na osobu a hodinu. Kontroloval jste nejak realny prutok a Vasi subjektivni pohodu? Realne clovek spotrebuje cca 4-5m3/hodinu a pochopitelne nepremeni veskery kyslik na CO2 takze vzduch v mistnosti jenom „zahustujete“. Planuji nasavani venkovniho vzduchu pres nejaky levny „rekuperator“, ale potreboval bych odhadnout mnozstvi vymeneneho vzduchu. Tabulkovych 50m3/osobu je asi nesmysl.
Srovnaval jste ceny kamen se zahranicim? Mam relativne blizko do Nemecka a ceny tam byvaji vzhledem k vetsimu trhu nizsi.
Urcite jste meril kolik spotrebujete kWh na jedno saunovani.
Regulaci take buduji, ale jsem hracicka, takze jednocipy PIC a ArduinoNano vytezi.
Diky za odpovedi,
Jirka
sorryman
04/12/2014 at 12 PM
Dobrý den, o kontralatích jsem neuvažoval, ale mohlo by to být skvělé řešení pro Pavla, který chce saunu postavit v koupelně a ptal se na odvětrávání v stěnách. Děkuji vám za váš tip. Saunu navštěvujeme většinou ve dvou a pokud se ptáte na reálný průtok vzduchu, tak ten jsem nekontroloval. Dodržel jsem ale základní věci, jakými jsou – správně velký nasávací otvor vzduchu pod kamny, mezera cca 3-4 cm mezi podlahou a vstupními dveřmi do sauny, no a samozřejmě otvor pro odtah vzduchu (šuplík) v protilehlém rohu kamen. Tudíž, pohoda v sauně je skvělá a čerstvého vzduchu dostatek:-) Ceny kamen s Německem jsem nesrovnával, ale pokud někdo natrefí na dobrou nabídku, tak by bylo škoda ji nevyužít, pokud to máte navíc blízko. Spotřebu el. energie jsem popravdě neměřil, ale zkusím sem hodit po čase nějaká data:-)
Pavel
26/11/2014 at 8 PM
Dobrý den, po poptávkovém řízení u různých firem jsem se ze stejných důvodů jako Vy rozhodl pro výstavbu svépomocí :-). V současné době řeším jak udělat izolaci u přilehlých stěn. V některých informacích se uvádí, že má být zajištěno odvětrání mezi stěnou sauny a přilehlé zdi z důvodu možné tvorby plísně. Jak jste to provedl vy? Původně jsem chtěl dát 40 mm hranoly přímo na zeď a mezi ně 40 mm izolaci rovněž přímo na zeď. Tak teď nevím? Můžete mi prosím poradit? Přilehlé zdi nejsou venkovní. Je 40 mm izolace dostačující? Ještě řeším čím zakrýt strop sauny z vrchu nad izolaci a jaká musí být min. mezera mezi stropem sauny a stropem místnosti. Sauna bude umístěna v koupelně. Předem děkuji za radu.
sorryman
04/12/2014 at 12 PM
Dobrý den, odvětrávání v stěnách jsem nějak zvlášť neřešil. Izolační vatu, kterou jsem do stěn vkládal, jsem moc nepěchoval. Nějaká malá mezera mezi Alu fólii tam je, ale jelikož obvodové stěny mám suché a ani nedochází ke kondenzaci par, tak plísně nevznikají. Podle mě bude 40 mm izolace na obvodové stěny dostačovat, jenom nahoru na saunu bych naskládal klidně vyšší vrstvu, ale ne až po strop místnosti. V mém případě je to cca 20 cm izolace a cca 30 cm mám mezeru mezi izolací a stropem místnosti. Se saunou v koupelně nemám žádné zkušenosti, jenom bych dbal na dobré odvětrání vlhkosti z koupelny obecně.
Kadlouš
23/11/2014 at 11 AM
Dobrý den, chci pochválit krásné stránky s praktickým návodem. Nemáte nějaký zajímavý tip, resp. odkaz na návod na stavbu venkovní sauny s topením na dřevo?
Díky za info.
sorryman
24/11/2014 at 4 PM
Dobrý den a děkuji za pochvalu:-) Nad touto variantou jsem kdysi přemýšlel a měl jsem to vymyšlené asi takto:
– v nějakém hobby marketu koupit vhodný zahradní domek, ideálně bez okna, ale i toho bych se nebál
– vevnitř postavit rastr z hranolů, stejně jako v případě stavby sauny, kterou jsem popsal
– vyplnit izolacemi, obložit palubkami, atd.
– kamna můžete v tomto případě zvolit elektrická, nebo i pro vytápění dřevem. Ty druhé se vyrábí i takové, že se dřevo přikládá z vedlejší místnosti, takže nebudete mít v sauně bordel. Elektrické kamna větší pohodlí, ale kamna na dřevo větší romantika:-) Odhaduji, že do 70-100 tis. Kč se Vám sauna podaří postavit. Bude záležet hlavně na velikosti a ceně zahradního domku.
Už jsem našel na webu pár zajímavých projektů saun a musím říct, že se mi čím dál víc líbí takové atypické, třeba postavené ze dřeva z dřevěných palet, nebo třeba saunu postavenou v nákladním kontejneru. Kdyby se Vám podařilo sehnat americké palety, tak ty jsou většinou vyrobeny z cedrového dřeva, které osobně považuji za jedno z nejlepších pro sauny. Stačilo by palety rozdělat, prkna trochu přebrousit a přitlouct na rastr z hranolů. Nebo, někde na internetu jsem viděl, že se prodávají cedrové šindele, ale nevím už za kolik. U těch palet jenom pozor na to aby nebyli chemicky ošetřeny metylbromidem (na paletě bude vypálená značka „MB“). U šindelů nevím, ale raději se zeptejte. Prostě saunu lze udělat ze všeho, tak se do toho pusťte a nezapomeňte se pochlubit s výsledkem.
PS: Teď mě napadlo, že bych vyhlásil soutěž o nejlevněji postavenou, funkční saunu:-)
Držím palce!
Petr Kolařík
03/11/2014 at 2 PM
Dobrý den, bylo by možné se s vámi telefonicky spojit? Momentálně mám rozdělanou elektroinstalaci Loxone v novostavbě RD a řeším možnosti připojení sauny. Rád bych se podělil o zkušenosti.
S pozdravem Petr Kolařík. (tel.: 724801289)
sorryman
03/11/2014 at 4 PM
Dobrý den, určitě ano, zavolám vám na níže uvedené číslo. Hezký den
Roman
03/10/2014 at 9 AM
Cau jen bych se chtel zeptat cim jsi obkladal saunu zvenci a jestli nejsou lepsi plne dvere nez sklenene kvuli tepelnym ztratam.Dik Roman.
sorryman
03/10/2014 at 2 PM
Ahoj, saunu vevnitř jsem obkládal palubkami z finského smrku. Jsou dražší, než z klasického smrku, ale vyplatí se, protože finský smrk má malé suky, které nevypadávají a navíc dřevo moc nesmolí. Kupoval jsem je zde http://www.finskasauna.cz/extra-nabidka/saunove-palubky/394.html. Co se dveří týče, tak já jsem o celodřevěných neuvažoval. Celodřevěné jsou dražší a s tou tepelnou izolací to až tak zlé nebude, protože pod dveřmi stejně musí být mezera cca. 3-4 cm kvůli cirkulaci vzduch, takže kup raději skleněné, které vypadají líp a cena je také nižší 🙂 O celodřevěných bych uvažoval snad jenom v případě venkovní zahradní sauny.
Roman
01/10/2014 at 12 PM
Dobrý den,prosím o radu.Kde seženu Alu fólii a alu pásku na izolaci sauny za levnější peníze?Děkuji za odpověď.
sorryman
01/10/2014 at 3 PM
Dobrý den Romane,
Alu fólii jsem kupoval zde http://www.keramet.cz/ za cca 800,- Kč tuším za 70m a Alu pásku v návinu 100m jsem koupil v Hornbachu za cca 500,- Kč, ale tuším, že v Kerametu ji mají levnější.
Zdeněk
10/09/2014 at 10 PM
Ahoj, postavil jsem si také saunu doma a funguje skvěle, mám tam petry na dřevo. Teď řeším osvětlení. Vzhledem k místu bych raději než Harvia volil podhled nebo něco takového. Myslíš, že by to šlo? Krytí min.IP44. Ohledně LED – nepotřebují k dlouhodobému fungování chladnější prostředí než cca 80 stupňů? Jinými slovy: přežijí to, když potřebují chladit? Nikdo mi na to nedokázal odpovědět. Díky. Zdeněk
sorryman
12/09/2014 at 11 AM
Zdeňku, LED osvětlení (v mém případě LED pásek) potřebuje chladit to je fakt. S LED páskem máte dvě možnosti:
1/ pásek bez IP krytí který vložíte do hliníkové lišty, ale hliníková lišta něco stojí. Instalace dobře vypadá a navíc může být lišta osazena difuzorem, který lépe rozptyluje světlo a hliníková lišta taky přispívá ke chlazení LED pásku;
2/ pásek s IP krytím (LED diody jsou zalité epoxidem(?), což je varianta levnější
V obou případech bych doporučoval LED pásek umístit ve spodní části sauny, protože u země dosahuje teplota cca. 50-60C, což LED tolik nevadí. Když ho umístíte někam pod/za lavice aby světlo nebylo přímé, bude to super a pošlete fotky:-)
Kika
10/09/2014 at 5 PM
Díky, díky a ještě jednou díky. Chci jednoduchou saunu, ale biokamna a taky tři infrazářiče…a řízení přes Iphone bylo podmínkou…pro většinu oslovených firem neřešitelný problém, protože všichni chtějí prodat ty svoje hnusný řídící jednotky. Dokonce mi taky jedni řekli, že nic takového na trhu není…opravdu odborníci v oboru. A cena s tím co chci kolem 140.000,- bez toho Loxone – to si mám prej koupit a nainstalovat sama. To je odpověď těch, co by alespoň udělali ty biokamna a zářiče…Nemáte radu ohledně vestavby do dřevostaby? Nemám prostě doma normální zděnou zeď – bude to podle vás pohodě? Můžu sehnat všechnen materiál, ale stejně budu potřebovat aspoň stoláře 🙁
sorryman
12/09/2014 at 11 AM
Dobrý den, s instalací sauny do dřevostavby problém určitě nebude. Sauna bude dobře odizolovaná, takže toho se bát nemusíte. Co se týče ovládání přes mobil – stačí, když od Loxone koupíte:
– miniserver – cena 10.300,- s DPH
– předpokládám 3 relátka – cena cca 1.200,- s DPH (možná nebudou potřeba, ale neznám příkony kamen a panelů)
– SW pro Loxone je zdarma, stačí instalovat do mobilu
– nějaké ty kabely a samozřejmě jističe do rozvaděče pro saunu
Pokud byste měla zájem o instalaci Loxone, napište mi na sorryman@sorryman.cz.
Ivo
22/07/2014 at 2 PM
Díky moc za jasný popis. Jsem v podobné situaci a sháním info. Moje nudle
má ale rozměr 240×140 a řeším, jak rozmístit lavice. Škoda, že jste nevyfotil
konečný výtvor celý. Také Vám tam překáží vchod. Ale na to äsi stačí kratší
lavice.
Přeju hezké saunování
sorryman
25/07/2014 at 2 PM
Dobrý den, myslím, že rozměry „nudle“ máme skoro stejné. Předpokládám, že budete stavět saunu v místností jako já a můžu-li s lavicemi v takovémto případě poradit, tak hodně záleží, kam můžete umístit kamna. V mém případě se do sauny vstupuje užší/kratší stranou sauny, takže kamna jsem musel umístit do opačného rohu sauny a lavice tím pádem na delší stranu. Výhodou umístění lavic na delší straně je, že si můžete pohodlně lehnout, ale při šířce sauny cca 140 cm, počítejte s tím, že lavice budou nad sebou. Ve Vašem případě máte saunu o cca 40cm delší, takže já bych to řešil takto:
– pokud vstupujete užší/kratší stranou do sauny, tak hned za dveře bych umístil kamna
– od kamen (bacha na ochranné zóny) po delší straně sauny bych umístil 2 lavice nad sebou a tou horní bych pokračoval přes roh a celou šířku zadní kratší strany sauny
– spodní dlouhou lavici bych nepřidělával aby se dala dle potřeby vytahovat do prostoru, jak jsem to řešil já
Tomkivan
27/05/2014 at 8 AM
Dobrý den, na stránkách http://www.sauna-finska.cz/technologie-pro-stavbu-finske-sauny/ píšou, že nejideálnější na vnitřní vybavení sauny je dřevo z Topolu, máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji Tom
sorryman
25/07/2014 at 2 PM
Dobrý den, ano, na vnitřní vybavení se hodí i topol, ale také osika, nebo smrk. Nejlepší je ale podle mě dřevo Abachi (Africká vrba), které je lehké, má nejnižší tepelnou vodivost a nezadřete si třísku (žádné suky, či letokruhy:-) Krom těchto vlastností je na dotyk velmi příjemné až sametové a velmi dobře se opracovává, ale i udržuje, protože je měkké. Rám lavic udělejte klidně z borovice a navrch přišroubujte Abachi latě ať ušetříte nějakou tu korunu.